Vilken arbetsmiljö är DU?

Ja, det låter kanske som en underlig fråga. Men den tål att tänkas lite på. Hur mycket av vår tid spenderar vi inte på vårt arbete? Hur viktig är då den tiden inte för dig och ditt liv i övrigt? Men, har du tänkt på hur viktig den är inte bara för dig utan även för dina arbetskamrater..?

Det är lite ”hattigt” nu i maj. Det är avslutningssamtal, picknick’ar, idrottsdagar, studiedagar, skolavslutningar och så några ”röda dagar” mitt i allt ihopa som ställer till det. Vissa veckor känns det som att det är ”måndag hela veckan”. Fast det är torsdag. I förrgår när vi tömde grejerna på skolan var det fredag fast det egentligen var tisdag. Igår var det lördag fast det var onsdag och idag är det måndag igen. Är du lika förvirrad som jag?
Det märks på jobbet också. Alla är lite halvvirriga. Och inte minst stressade. Lite extra pressade. Snart är det semester för de flesta, men vägen dit är ju ofta rätt påfrestande. Minst sagt. Vi har mycket att hålla igång hemma och mycket på jobbet.

När jag slog upp mina blå imorse kände jag mig seg. Lite halvless, faktiskt. Och visst är det lätt vissa dagar att bara ”dras med nedåt”? Man kommer till jobbet och möts av dessa ständiga påminnelser som hur dåliga vi är. ”Din mamma jobbar inte här”-lappen i köket. ”Gör rent efter dig när du varit på toaletten”… ”Städa undan på skrivbordet”. Alla ständiga påminnelser om hur alla andra – hur DU – inte gör det du ska. Gnäll och tjat.

IMG_9877 - Vilken arbetsmiljö är DU?

För ett par veckor sedan var vi på konferens. Vi hade förmånen att ha Ami Hemviken som föreläsare. Hon är utsedd till ”Årets kvinnliga talare 2017”. Ami pratade mycket om det här med hur vi uppfattar oss själva och andra på arbetet. Men mest belyste hon det här med hur oerhört viktig vår ”egen insats” är att bidra till en bra stämning! Att jag (och du såklart) har ett ansvar i att vara goda medarbetare gentemot våra kollegor. Att vi faktiskt är varandras arbetsmiljö! Ja. Vi ÄR varandras arbetsmiljö.

Det är inte bara kvarglömda kaffemuggar på skrivbordet, folk som talar högt i telefon och ”omockade” toalettstolar som är vår arbetsmiljö utan också hur du och jag ÄR.

Idag hade jag en lite haldassig start. Tjafs om sonens nyklippta frisyr igår som jag ägnade säkert 45 minuter och alla metoder och ”hårjox-grejer” jag kunde frambringa för att försöka återskapa exakt så som den såg ut igår när vi lämnade frisörsalongen. Mission impossible. Gråt och tandagnisslan. Strejk och undantagstillstånd!
Men, då kom jag att tänka på Ami. Fasiken! Jag ska inte låta min dåliga morgon gå ut över mina kollegor – jag gör precis just tvärtom! Jag drar ett band i håret, knyter en rosett! Kändes det ovant? JAJJAMEN! Kändes det nästan töntigt! Oh yeah! Kändes det lite kul och fint? Ja! Skulle det kunna skapa en positiv stämning? Tydligen!

Jag hann inte mer än komma in på kontoret förrän komplimangerna och leendena haglade! Det var ingen som sa; ”Gud, så snygg och moderiktig du är idag”! (i senaste numret av nån trendig tidning läste jag att det tydligen är supertrendigt igen med ”scarf” i alla dess former). MEN, det mina kollegor – kända som okända – sa var; ”Åh, vad GLAD man blir av att se dig! SÅ härligt”. Och så många leenden som jag fick och genast besvarade, såklart! En positiv spiral var igång! Jag klev in i hissen när en kvinna jag aldrig mött tidigare genast sa; ”WOW! OJ vad glad jag blir!”. Hur glad tror du att JAG blev? SUPERGLAD! Och jag tackade, vi skrattade, log och livet var härligt!

Jag klättrade sakta men säkert upp några steg på min ”state-of-mind”-kurva. Och efter dagens träningspass skulle jag nu bedöma mig som ”helt återställd”. Tänk vad en ”oväntad” rosett i håret kan göra!

Ibland kanske det inte är så att vi behöver hålla undan saker för att göra skillnad för oss själva och andra. Ibland är det kanske precis tvärtom – att vi behöver plocka fram saker hos oss själva -för att locka fram detsamma från andra!

Jag vet nu, av erfarenhet, att jag blir en betydligt bättre kollega och arbetsmiljö – när jag tar mig tiden att röra på mig. Träna, springa, lyfta, svettas, skratta… Jag behöver en stund varje dag när jag laddar mina batterier. Så att jag orkar att vara mina kollegors batteri! Och jag är helt övertygad om att mina kollegor också vet att det är så. Men ibland, förutom ett dagligt träningspass, så behövs det ibland lite omväxling. Kanske en udda strumpa, kanske en extra kaka till kaffet att bjuda på, eller bara en liten rosett i håret.

Fundera över vems arbetsmiljö du faktiskt är. Och om du är en bra eller dålig arbetsmiljö? Vad kan du göra just idag för att göra inte bara din, utan även någon annans dag lite, lite bättre? Bjud på dig själv – det har du tillbaka tusen gånger om! Jag lovar!

IMG_0229 - Vilken arbetsmiljö är DU?

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.