Dagen efter dagen. Efter omställning till vintertid. Vilket jäkla påfund. Fram och tillbaka ska klockan vridas. Somnade som ett barn igår vid 20 och vaknade…ja…4.30. Men man kommer ifatt ganska snabbt. Känner mig hursomhelst lite skör idag. Dels har förkylningen inte riktigt lagt sig trots att den känns lite bättre och jag har dessutom haft en riktigt intensiv dag på jobbet.
Men till min stora tröst så finns mat kvar sedan igår. Och inte vilken mat somhelst utan en av mina topp fem bästa ”tröstematrätter” – Moules Marinières!
Dagen efter dagen. Efter omställning till vintertid. Vilket jäkla påfund. Fram och tillbaka ska klockan vridas. Somnade som ett barn igår vid 20 och vaknade…ja…4.30. Men man kommer ifatt ganska snabbt. Känner mig hursomhelst lite skör idag. Dels har förkylningen inte riktigt lagt sig trots att den känns lite bättre och jag har dessutom haft en riktigt intensiv dag på jobbet.
Men till min stora tröst så finns mat kvar sedan igår. Och inte vilken mat somhelst utan en av mina topp fem bästa ”tröstematrätter” – Moules Marinières!
Förutom att musslor är kalorisnåla, är fullproppade med protein och viktiga näringsämnen (ex. zink och järn) så går de supersnabbt att tillaga! Musslorna vi äter är i sitt esse under sen-vårvintern. Men de smakar alldeles utmärkt även nu. Ofta kan du fynda musslor i nät för under 50 kr kg. Så det är inte dyrt! Här är mitt bästa recept – som går att variera efter tycke och smak.
Moules Marinères (4 port)
1 kg blåmusslor (välj gärna repodlade – de ligger i blå nät – bättre för våra hav)
2 Schalottenlökar
2 klyftor vitlök
100 g tärnat rökt sidfläsk eller bacon (färdigtärnad funkar ypperligt som ”snabb-variant”) ger smak och du behöver inte använda annat fett.
2 dl vitt vin (alkoholen kokar bort) Jag använde ”Moulin Blanc 2016” (Sauvignon Blanc Chardonnay) men fråga på Systembolaget eller välj ett alkoholfritt/matlagningsvin.
2 dl grädde av valfri sort (vill du lyxa till det – så ta vispgrädde – det blir absolut godast)
3 msk hackad persilja (japp – fryst funkar!)
1. Tvätta musslorna i kallt vatten. Skrubba med en kökssvamp för att få bort eventuella sjögräsrester och annat skräp.
2. Knacka musslor som är öppna lätt mot diskbänken. De som inte sluter sig efter knackingen ska du kasta och inte använda!
3. Fräs fläsket med hackad scharlottenlök och den pressade vitlöken i en djup kastrull
4. Häll på vin och grädde, salt och peppar. Låt koka upp.
5. Häll i alla musslorna och lägg på ett lock. Låt puttra under locket 2-3 minuter eller till alla musslor öppnat sig. Strö över persiljan och blanda runt så att även musslorna högst upp får ”blandas runt” i spadet.
6. Klart att servera. Lägg upp musslorna, förslagsvis i en djup och härlig tallrik och slå över lite av spadet. Ät inte musslor som inte öppnat sig efter kokningen.

Vill man, så kan man suga upp spadet med ett gott bröd eller om man vill lyxa till det ordentligt så äter man detta tillsammans med pommes frites (Moules Frites)! Annars så tycker jag det räcker alldeles, alldeles utmärkt att bara plocka med musslorna!
Musslor är kalorisnåla och näringsvärdet per 100 gram är ungefär (räknat i vikt utan skal):
100 kcal
3 gram kolhydrater
24 gram protein
Vill du vara riktigt ”proffsig” så äter du musslorna med skalet från den första musslan du äter. Musselskalet är nämligen i sig själv ett alldeles utmärkt ”musselätarverktyg”.
Tillagade musslor går bra att spara till dagen därpå om de förvaras i kylskåp. Värm upp dem igen i en kastrull (så spar gärna lite spad för detta ändamål).
Det här var precis vad jag behövde ikväll. Påfyllning av energi för både mage, hjärta och sinne. Ha en härlig kväll!